Biržų „Saulės“ gimnazija
Vytauto g. 32, Biržai LT-41140
Įstaigos kodas 190546110
Tel/faks.: 8 450 37987

birzusaule@gmail.com

Atminties keliu

Rugsėjo 21 dieną ,,Saulės“ gimnazijos mokiniai vyko į renginį ,, Atminties keliu“ , skirtą pagerbti Holokausto aukoms, Panerių miestelyje, netoli Vilniaus, kur buvo nužudyta apie 100000 įvairių tautybių žmonių, iš jų 70000 tūkst. žydų.
Holokaustas, dar vadinamas Šoa,- sistemingas, masinis žydų genocidas, vykdytas Antrojo pasaulinio karo metais Adolfo Hitlerio vadovaujamų nacių bei jų kolaborantų. Europoje buvo sunaikinta apie 6000000 milijonai žydų. Lietuvoje apie 200000 tūkst., liko apie 10% prieš karą gyvenusių žydų Lietuvoje. Gaila, kad prie žudynių prisidėjo ir kai kurie lietuviai. Bet nemažai buvo ir gelbėtojų, kurie skirtingai negu vakarų Europoje už žydų gelbėjimą, galėjo buti nubausti mirties bausme. Buvo ir daug išgyvenusių šį siaubingą laikotarpį, nes jiems pagelbėdavo teisuoliai, jų buvo apie 900, kurių garbei Jeruzalėje esančiame muziejuje ,,Jad vašem“ yra pasodinti medžiai, prie kurių yra gelbėtojų pavardės.
Renginyje dalyvavo JAV ambasadorė Hall, Vokietijos ambasadorius Volkeris Heinsbergas. Prieš renginį mokiniai apžiūrinėjo paminklus, klausėsi pasakojimų apie Paneriuose nužudytus žmones. ,,Saulės“ gimnazijos mokinius lydėjo tarptautinės komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams įvertinti koordinatorė Ingrida Vilkienė. Renginys prasidėjo prie geležinkelio stoties, iš kurios atvežti žydai buvo išlaipinami ir vedami į nužudymo vietą. Renginį vedė tarptautinės komisijos nacių sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Ronaldas Račinskas. Vilniaus ,,Šalomo Aleichemo“ gimnazijos mokiniai pasirodė su menine kompozicija. Simonas Gurevičius, Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas,priminė, kad Vilnius tarpukaryje buvo Šiaurės Jeruzalė, ir kad čia visai nesenai, Paneriuose lankėsi Izraelio vyriausybės ministras pirmininkas Benjaminas Natanyahu, kuris papasakojo, kodėl jo tėvas išvyko į Izraelį ir prisidėjo prie Izraelio valstybės stiprinimo. S. Gurevičius džiaugėsi, kad kadaise ir jis stovėjo mūsų, žiūrovų, vietoje ir lygiai taip pat klausėsi, kaip garbingi žmonės prisimena ir pagerbia žuvusius žmones. Lietuvos valstybės signataras Emanuelis Zingeris džiaugėsi, kad Lietuvoje šiame pagerbiant žuvusius žydus renginy visoje Lietuvoje dalyvavo apie 40 000 tūkst. mokinių. Jis kalbėjo, kad tokia akcija yra labai naudinga, nes jos tikslas – priminti tragišką įvykį Lietuvoje – holokaustą. Taip pat kalbėjo apie lietuvius, kurie prisidėjo prie žydų žudymo. Užbaigiant renginį, prie paminklo buvo uždegtos žvakelės, visi dalyviai dėliojo akmenėlius su žuvusių žydų pavardėmis, dėliodami į žodį ,,Vilnius“, o aukas pagerbė tylos minute.

Biržų ,,Saulės“ gimnazijos
2a klasės mokinė
Sima Rasiukevičiūtė

Šiandien yra:

Šiandien vardadienius švenčia:

Facebook:

Orai dabar:

Orai Biržuose

Naujienų archyvas:

Reklama:

Lietuvai 100

Sveikatos tinklas

Panevėžio kolegija

KTU Panevėžys

© 2011. Biržų „Saulės“ gimnazija
Įgyvendino: EPages | Internetinis dizainas